top of page

FANCOIL BAKIMI

Fancoil Bakımı Nedir ?

Fan coil üniteleri temel olarak havayı filitreleyip içerisinde bulunan sıcak yada soğuk su yardımıyla ısı ayarını yaptıktan sonra ortamın iklimlendirilmesini sağlayan önemli cihazlardır bakımı düzenli olarak yapılmayan fan coil üniteleri havayı zararlı mikro organizmalardan arındıramadan ve gerekli ısı dengesini sağlamadan ortama aktaracağı için ciddi sağlık problemleri ortaya çıkacaktır. Fan coil ünitelerinin havayı filitreledikten sonra ısıtma yada soğutma işlemin düzgün olarak yaparak aralıksız olarak çalışmasını sürdürebilmesi için yapılan işlemlere fan coil bakımı denir.

Fancoil bakımı neden gereklidir ?

Genel olarak yer tipi fan coil üniteleri, tavan tipi fan coil üniteleri, döşeme tipi fan coil üniteleri ve kaset tipi fan coil üniteleri merkezi sistemlerde iklimlendirme işlemi için kullanılmaktadır fan coil bakımı düzenli olarak yapılmadığı taktirde mahalden çekilen havanın filitrelenmesi sağlanamayacağı gibi ısıtma ve soğutma işlemide düzgün olarak yapılamayacaktır ve zararlı mikroorganizmalar hava ile birlikte ortama yayılacaktır. Sağlığı tehdit eden bu tip durumların önlenebilmesi adına uzman bir fan coil servisi tarafından fancoil ünitesi bakım işlemleri mutlaka belirli aralıklarla yapılmalıdır.

Fan coil bakımı nasıl yapılır ?

Fan coil üniteleri merkezi sistemlerin iklimlendirilmesinde en çok tercih edilen cihazlardır kullanım yerlerine göre yer tipi fancoil, tavan tipi fancoil, döşeme tipi fancoil ve kaset tipi fancoil olarak görev yapan fan coil ünitelerinin bakımı mutlaka uzman bir servis tarafımndan yapılmalıdır fan coil bakımı düzenli olarak yapılmadığı taktirde hava filitreleme işlemi ve ısıtma yada soğutma işlemi düzgün olarak yapılamıyacaktır ve sağlık açısından ciddi sorunlar ortaya çıkacaktır fan coil bakımı yapılmadan önce mutlaka gerekli tedbirler alınmalı ve cihazın elektrik enerjisi kesilmelidir ve genel fan coil bakım işlemleri uygulanrak cihaz bakımı yapılmalıdır. Fan Coil bakımı mutlaka eğitimli uzman fan coil bakım servisi tarafından yapılmalıdır.

Fan coil bakım işlemleri nelerdir ?

Periyodik bakım işlemlerinin dışında fan coil arızası ve tamiri esnasında yapılacak temel işlemler fan coil cihazlarının genel anti bakteriyel temizliği, ısıtma ve soğutma serpantini kontrolleri, hava filtresi kontrolleri, iç ünitelerin kontrolü, pislik tutucu drenaj hatlarının kaçak ve temizlik kontrolleri, boru hattı izolasyon kontrolleri, fan yataklarının kontrolleri, kumanda panelinin kontrolleri ve diğer genel kontrollerdir.

bottom of page